
Видове мазилки

Изборът на мазилка е важна и неизменна част от довършителните работи в строителството или по време на ремонт. В зависимост от това дали ще измазваме къщата отвън или ще шпакловаме стените вътре, мазилката най-общо се дели на външна /фасадна/ и вътрешна /декоративна/. Разбира се, външните мазилки се отличават с по-голяма устойчивост, тъй като са изложени на преки атмосферни влияния. Външната мазилка има задачата да предпази фасадата и да даде топло- и шумоизолация на сградата. Вътрешната мазилка също може да изпълнява различни функции – да подготви основата за полагането на плочки, тапети или боя и да подпомага изолацията.
Съвременните строителни технологии дават възможност да използваме различни видове мазилки, чрез които да постигнем разнообразни финишни решения. Можем да изберем дали да се спрем на фина и гладка мазилка, каквато е например венецианската или да изберем грапава, за да придадем по-ретро ефект.
Съществуват десетки видове декоративни мазилки. Те се различават в зависимост от вида на свързващите материали. Нека се спрем на някои от най-често използваните декоративни мазилки, според техния състав.
Минерална мазилка
Това е една от най-често използваните интериорни мазилки. Тя представлява суха смес, изготвена от различни съставки на основата на бял цимент. Разтваря се с помощта на вода. Предимствата на този тип мазилка са няколко. Минералната мазилка не „запечатва“ стените и им позволява да „дишат“. Така няма да има опасност от конденз. Освен това минералната мазилка предпазва от появата на влага и мухъл и е устойчива на износване. Този вид мазилка е лесна за нанасяне и е сред бюджетните варианти.
Полимерна мазилка
Това отново е суха смес, но този път на основата на полимери. Полимерите са високомолекулни съединения, чиито молекули се състоят от голям брой повтарящи се атомни групи. Голяма част от полимерите не се разтварят във вода, но полимерната мазилка се изготвя на водна основа. Тази мазилка се нанася върху различни основи, които могат да бъдат варови, циментови, бетонови и др.
Едно от основните свойства на този вид мазилка е нейната здравина. Тя е лесна за работа и с нейна помощ може да се постигне разнообразие на дизайнерските решения.
Венецианска мазилка
Най-кратко, това е мазилка, която може да имитира естествения мрамор. Добавянето на фини частици, най-често кварц, мрамор или гранит, придава на тази мазилка фината гладка повърхност, която имитира естествения камък.
Венецианската мазилка е смятана за покритие, което придава максимално елегантен и по-артистичен вид на помещенията. Може да бъде изработена в различни цветови съчетания и така да се превърне в истинско дизайнерско бижу. Едновременно с това тази мазилка се отличава с голяма здравина и дълголетие.
Варова мазилка
Тази мазилка е една от често използваните. Приготвя се чрез смесването на гасена вар и пясък. Съотношението е в зависимост дали ще използваме мазилката за външна или вътрешна употреба. Когато е за вътрешна, се добавя повече вар, за да стане мазилката по-гъвкава и леплива. Варовата мазилка има някои известни качества. Тя е пожароустойчива и абсорбира влагата, като позволява на стените да „дишат“. Има и антибактериални свойства. Но съхненето при нея е по-бавно.
Разбира се, изброеното по-горе далеч не изчерпва видовете мазилки, на които можем да се спрем. Изборът зависи от това какво планираме да направим и дали ще измазваме фасадата отвън или ще измазваме стените вътре. Каквото и да планирате като строителни или ремонтни дейности, можете да откриете всичко необходимо в шоурума на „Стефан Вълев“ ЕООД. Годините натрупан опит на екипа и огромната наличност ще направят ремонта ни много по-лесен.