Да си направим... водопад в двора

Ако имате къща с двор или вила, знаете че през лятото повечето време прекарваме на открито. Разбира се, можем да използваме двора си за отглеждане на зеленчуци, но можем и да го превърнем в красиво място, в което да ни е приятно да почиваме и да се наслаждаваме на летния отпуск. За целта можем да направим различни неща, но нищо не привлича така, както водата. Затова създаването на малък водопад в двора би било наистина чудесна идея. Тихият ромон на водата успокоява, а и автоматически става притегателен център, около който можем да създадем уютна зона за релакс.

Само че ще успеем ли да се справим сами с този проект? Ако сме решили да създадем нещо по-мащабно и по-сложно, тогава е най-добре да се обърнем към специалисти. Но ако се ограничим с декоративен вариант, това е напълно възможно.

Да се съобразим с терена

Когато планираме своя водопад в двора, е добре да преценим къде точно ще бъде най-оптимално да го изградим. Това в голяма степен зависи от терена. Например, ако имаме естествен наклон, бихме могли да го използваме. Така ще си спестим усилия и материали. Добре е планирането да се случва комплексно, а не на парче. Т.е. да преценим как бихме могли да оформим зоната около водопада. Да сложим ли пейки или да го обособим с подходяща растителност? Озеленяването на зоната е много важно, защото може да ѝ придаде много по-естествен вид или пък отсъствието ѝ да развали хубавата ни идея. Колкото по-завършен е проектът ни за ландшафтния дизайн, толкова по-приятно ще се получи мястото.

Какъв да бъде нашият водопад

Тук вариантите са няколко. Може би предпочитаме водата да се стича между камъните по-плавно или пък искаме да създадем няколко нива? А може би харесваме да се спуска директно към земята? И още нещо. Дали в долната част да завършва с миниатюрно езерце или водата да се „губи“ в земята? Всеки от вариантите е възможен, но зависи от големината на двора, мощността на помпата, а и от бюджета, който сме отделили.

Какво ни е нужно?

На първо място следва да изградим възвишението, което ще използваме. Това зависи от вида, който сме избрали за водопада. За изграждането можем да използваме естествен наклон или да използваме пръст и камъни или тухли.

След това ще ни е нужна съответната водонепропусклива мембрана, която ще задържа водата, за да не изтече в земята. Ако проектът ни е по-декоративен, това може да бъде армиран найлон. Другият вариант е да използваме ПВЦ линер. Ако към водопада ще има езерце, линерът е по-удачният избор.

Разбира се, ще ни трябват помпа и тръби. Мощността на помпата и дължината на тръбите зависят от височината, на което ще градим водопада и разстоянията, така че точните параметри могат да варират.

След полагането на подложката, тя трябва да се прикрие с помощта на камъни и чакъл. Така ще придадем на водопада максимално естествен вид. Можем да помислим и за оформление с помощта на различни растения.

Още един вариант за облагородяване на зоната е като използваме и реставрираме старинни предмети от селския бит.

За изграждането на водопад в двора могат да ни потрябват и още различни материали и инструменти. Но какъвто и проект да сме замислили, всичко, което ни е нужно, можем да открием в шоурума на „Стефан Вълев“ ЕООД.